
Nastąpiła zmiana kategorii dostępności produktu leczniczego Pyrantelum Medana z produktu leczniczego wydawanego z przepisu lekarza na produkt leczniczy OTC, dzięki czemu istnieje możliwość kupienia popularnego leku przeciwko pasożytom bez recepty. Oczywiście w dalszym ciągu zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem, w przypadku podejrzenia u siebie lub u członków rodziny (głównie dzieci) zakażenia pasożytami, jednakże nie jest to już konieczne, aby kupić preparat.
Co to jest lek Pyrantelum Medana?
Substancją czynną w opisywanym preparacie jest pyrantel, który jest lekiem przeciwpasożytniczym, przeznaczonym dla dzieci w wieku od 2 lat i dorosłych w leczeniu zakażenia jelitowego głównie owsikami, choć z powodzeniem radzi sobie również z innymi robakami.
Lek ten działa na nicienie poprzez zablokowanie ich przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co w konsekwencji powoduje ich unieruchomienie. Następnie dzięki perystaltyce jelit porażone pasożyty zostają usunięte z ludzkiego organizmu.
Pyrantelum jest skuteczne wobec pasożytów dojrzałych i tych we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy podczas ich migracji w tkankach.
Kiedy stosować Pyrantelum Medana
Preparat jest wskazany w owsicy lub glistnicy u dzieci i dorosłych oraz w zarażeniach tęgoryjcem dwunastnicy lub tęgoryjcem amerykańskim.
Kiedy nie stosować leku
Nie można stosować Pyrantelum Medana w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu. Ponad to niedopuszczalne jest również leczenie preparatem w przypadku osób przyjmujących piperazynę, jak i u chorych na miastenię (choroba mięśni szkieletowych).
Stosowanie leku Pyrantelum Medana w okresie ciąży i karmienia piersią
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży. Jeśli leczenie jest konieczne, należy skontaktować się z lekarzem. Lek nie powinien być także stosowany przez kobiety karmiące piersią. W przypadku, gdy lekarz uzna, iż leczenie jest konieczne, należy bezzwłocznie zaprzestać karmienia piersią.
Dawkowanie
Preparat ma postać zawiesiny i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Zaleca się stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami lekarza lub opisanymi w ulotce. Nie wolno przekraczać zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zalecana dawka u dorosłych i dzieci od 2 lat o masie ciała od 11 kg to: 11 mg/kg masy ciała, jednorazowo.
Dawkę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki.
Inne preparaty na pasożyty bez recepty
W śród leków na pasożyty dostępnych bez recepty znajdziemy także szereg innych preparatów, głównie ziołowych, których zadaniem jest wspomaganie trawienia, stwarzanie niekorzystnych warunków dla rozwoju robaków i form przetrwalnikowych oraz wzmocnienie układu odpornościowego.
Do najpopularniejszych preparatów tego typu należą:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz