Włosogłówka ludzka (Trichuris trichiura) jest kosmopolitycznym nicieniem, występującym na wszystkich kontynentach, najczęściej w krajach o wilgotnym i gorącym klimacie. Szacuje się, że na całym świecie jest nią zarażonych około 800 milionów ludzi, głownie w Ameryce Południowej, Azji i Afryce.
Jeśli chodzi o Polskę to włosogłówka jest najczęściej występującym pasożytem po owsiku. Częstość zakażenia każdego roku waha się od 2, 3 do nawet 25%, a w niektórych wsiach do 90%.
Ogólna charakterystyka:
Włosogłówka ludzka jest nicieniem bytującym najczęściej w jelicie ślepym człowieka, rzadziej w grubym. Przednia część jej ciała jest cienka, nitkowata, natomiast tylna nieco szersza. Pasożyt swoją cieńszą częścią wbija się w ściany jelita i pobiera stąd pokarm- krew. Pozostała część nicienia zwisa swobodnie w świetle jelita. Dorosłe osobniki dorastają do 5 cm długości.
Dojrzałe samice pasożyta składają od 5 do 20 tys. jaj dziennie, które następnie, wraz z kałem wydalane są na zewnątrz. Jajeczka włosogłówki, podobnie jak jajeczka glisty ludzkiej, rozwijają się w wodzie lub glebie. Po kilku tygodniach dojrzewania przemieniają się w larwy- formy inwazyjne. W sprzyjających warunkach utrzymują one zdolność do zakażenia nawet przez kilka lat.
Cykl rozwojowy:

Zakażenie:
Do zakażenia dochodzi w wyniku połknięcia jaj zawierających inwazyjną formę pasożyta, znajdujących się na nieumytych owocach i warzywach lub w nieprzegotowanej wodzie. Ponad to zarażeniu sprzyjają muchy, które przenosząc jajeczka włosogłówki z kału na inne przedmioty powodują rozprzestrzenianie się nicienia.
Objawy:
U nosicieli niewielkiej ilości osobników włosogłówki nie stwierdza się żadnych niepokojących sygnałów. Toteż u 25% zakażonych osób choroba przebiega bezobjawowo. W przypadku intensywnych inwazji spotykamy się z licznymi objawami ze strony przewodu pokarmowego, układu nerwowego i krążenia. Występują silne bóle w prawym dolnym kwadracie brzucha, biegunka śluzowa, czasami z krwią, stany nerwicowe, bezsenność, bóle i zawroty głowy oraz niedokrwistość.
Leczenie i zapobieganie:
W przypadku zauważenia u siebie symptomów zakażenia włosogłówką i wykryciu jaj w kale należy zgłosić się do lekarza w celu dobrania odpowiedniego leczenia. Najczęściej przepisywanymi lekami są mebenazol oraz albendazol.
W związku z tym, że leczenie włosogłówki jest trudne, tym ważniejsze jest zapobieganie zarażeniu. W tym wypadku profilaktyka polega na przestrzeganiu zasad higieny osobistej (zwłaszcza mycia rak przed jedzeniem). Warto również pamiętać o dokładnym myciu spożywanych owoców i warzyw.
W walce z włosogłówką warto także sięgnąć po środki naturalne np.: Para Farm, czy Paraprotex lub wypróbować, któryś z domowych sposobów na oczyszczenie organizmu.
Powyższe informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i w żadnym przypadku nie zastąpią porady lekarskiej!
Zdjęcie oryginalne: By Universidad de Córdoba [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0), CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0), CC0, Public domain or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons
Zdjęcie oryginalne: By Universidad de Córdoba [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0), CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0), CC0, Public domain or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz